I only buy clay and glazes about once a year due to the quantities that I buy. Plus clay stores indefinitely, so it’s easier. I normally purchase 2000 lbs. or more. As I have been doing my research to see what new types of clay I want to add this year in addition to keeping all the current ones I have come to find out that the clay prices have increased a fair amount. the glaze prices have gone up even more. In the past I have bought Duncan glazes and received a 50% discount off of the retail prices if I purchased $1000 worth. Duncan has gone out of business and now I am paying retail for all my glazes. So basically my glaze prices have just doubled. So the increase is not going to make me more money, but it will help to cover some of the increase.
Starting immediately my lesson prices will be $50 per person no matter what the group size is. So basically I can no longer give discounts for the group size. My price for one person has always been $50 and that is not changing. I will just be removing the multiple person discount.
In addition I will now be putting up to 6 people in each one of my available dates. So if you group is not 6 people large you may have others in the room with you. I have limited days and I have been getting a lot of request for lessons.
I hope everyone can understand. Just like every other business, we too are going through the prices increases due to the current economy.
Thank you for your continued support, Bob